Participare Rotary Sebes la WORLD POLIO DAY

Sâmbătă 24 Octombrie Rotary Club Alba Iulia alături de Rotary Club Alba Iulia Civitas Solis, Rotaract Alba, Interact Alba și Rotakids Alba Iulia au organizat un eveniment pentru a marca Ziua Internațională a Poliomelitei.

Evenimentul, la care au luat parte si membri de la celelalte cluburi din judet, a făcut parte dintr-o serie de evenimente de același fel organizate de mii de cluburi Rotary din întreaga lume prin care se dorește să se atragă atenția asupra poliomelitei și să se încurajeze comunitatea locală să ajute la eradicarea acestei boli.

Anul acesta, în contextul pandemiei, evenimentul s-a desfășurat online, membrii participanți luând cunoștință despre istoria, rolul Rotary și stadiul actual al luptei globale împotriva poliomelitei prin intermediul mai multor materiale informative Rotary.